+48 668 834 684 biuro@sunset-karwia.pl

Rodzinne wczasy nad morzem...

Piękne sosnowe lasy...

Niepowtarzalne zachody słońca...

Poznaj uroki Karwi

Nadmorska miejscowość wypoczynkowa

Karwia to maleńka miejscowość letniskowa nad morzem Bałtyckim oddalona niespełna 5 km od Jastrzębiej Góry. To co ją charakteryzuje to piękna, szeroka i piaszczysta plaża, która co roku przyciąga wielu turystów spragnionych wypoczynku. Prawie 3 km pas dostępu do morza oddzielony jest od miejscowści pasem wydm porośniętych wiecznie zielonym, sosnowym lasem. Spacerując po lesie warto bliżej przyjrzeć się drzewom których nie oszczędzają silne wiatry, wiejące podczas sztormów, nadając im niepowtarzalne kształty i charakter. Strefa wydm, porośniętych niewielkimi kępkami traw oraz sosnowych zagajników, jest pod ścisłą ochroną.

Pokoje Karwia
Dogodny mikroklimat Karwi i powietrze o dużej zawartości jodu sprzyjają leczeniu górnych dróg oddechowych, astmy, alergii oraz osób z chorobami układu krążenia. Nastrojowa i spokojna atmosfera jaka panuje w Karwi koi nerwy oraz pozwala się zrelaksować i odprężyć.
Pokoje Karwia blisko morza

bon turystyczny

Podróże nabierają mocy

Zaplanuj sobie wymarzony czas z dziećmi w naszym obiekcie nad morzem i wykorzystaj bon turystyczny!

Rys historyczny

Zapraszamy serdecznie do Karwi!

Błoto Karwieńskie i las Karwia wymienia przekaz z 1274 r. z okazji określania granicy pobliskiego Goszczyna. Przekaz ów głosi: „Między naszymi odargowskimi i karwieńskimi błotami”, z czego można domyślać się, że istniała już osada. Legenda głosi, iż w 1462 roku nieopodal osady rozegrała się wygrana przez Polaków (pod dowództwem Piotra Dunina) potyczka z przypadkowo napotkanym oddziałem krzyżackim. Po walce rycerze schronili się w osadzie, noszącej wtedy nazwę Karven. Zapis z 1570 r. nazywa wieś dzisiejszym mianem, ale pojawiają się też miana Karwień, Karwiany i Karwa.

W 1599 starosta pucki Jan Wejher sprowadził do wsi Karwia osadników holenderskich, których zadaniem było stworzenie sieci melioracyjnej regulującej bagna otaczające miejscowość. Holendrzy, zobowiązani do płacenia podatków i obrony, w razie niebezpieczeństwa, starostwa puckiego, mieszkali w Karwi przez stulecia, zachowując odrębne wyznanie i język. Z tego powodu do dziś tereny te zwane są przez Kaszubów Holãdrami. Pozostałością po ich działalności jest niespotykany nigdzie w okolicy system zabudowy: dwurzędówka bagienna.

Lustracja z 1626 r. mówi o gburach i rybakach płacących podatek od łąk oraz o zagrodniku i kowalu. We wsi mieszkało wówczas 11 rybaków. W 1678 r. było ich tylko 9, a wszystkich mieszkańców 39, sołtys zwał się Szapała. Rok wcześniej Karwia otrzymała od króla Sobieskiego przywilej regulujący m.in. sprawy podatków. Nie płacono podatków od połowów a jedynie od gruntów. Kościół parafialny znajdował się w Strzelnie, położonym w odległości 12 km. W 1772 r. mieszkało w Karwi 9 gburów i 3 chałupników. W lipcu następnego roku ogromna powódź zalała całą wieś, przynosząc dodatkowe zniszczenia. W roku 1849 Karwia liczyła już ok. 200 mieszkańców.

W latach 30. XX wieku na zachód od wsi wybudowano kilometrową tamę typu holenderskiego – skutecznie zabezpieczyło to Karwię przed powodziami, umożliwiając rozwój miejscowości i jej przemianę z osady rybackiej w popularny kurort turystyczny.

Wybierz się nad polskie morze!

Karwia Zaprasza

Urokliwe miejsce nad Bałtykiem

KONTAKT

Zadzwoń lub napisz

Dane do przelewu

P.H.U. „Bryłka” Witold Bryła
Konto: MBANK 97 114020170000 4502 0998 4131

Call Now Button