Sunset
Zapraszamy serdecznie do naszego Obiektu Kontakt

Sunset

ul. Miła 5
84-105 Karwia

tel.: +48 (58) 672 16 75
kom.: +48 668 834 684

biuro@sunset-karwia.pl

O miejscowości

Plik: Karwia_01mKarwia to maleńka miejscowość letniskowa nad morzem Bałtyckim oddalona niespełna 5 km od Jastrzębiej Góry. To co ją charakteryzuje to piękna, szeroka i piaszczysta plaża, która co roku przyciąga wielu turystów spragnionych wypoczynku. Prawie 3 km pas dostępu do morza oddzielony jest od miejscowści pasem wydm porośniętych wiecznie zielonym, sosnowym lasem. Spacerując po lesie warto bliżej przyjrzeć się drzewom których nie oszczędzają silne wiatry, wiejące podczas sztormów, nadając im niepowtarzalne kształty i charakter. Strefa wydm, porośniętych niewielkimi kępkami traw oraz sosnowych zagajników, jest pod ścisłą ochroną.

Plik: Karwia_02mDogodny mikroklimat Karwi i powietrze o dużej zawartości jodu sprzyjają leczeniu górnych dróg oddechowych, astmy, alergii oraz osób z chorobami układu krążenia. Nastrojowa i spokojna atmosfera jaka panuje w Karwi koi nerwy oraz pozwala się zrelaksować i odprężyć.

Rys historyczny

Błoto Karwieńskie i las Karwia wymienia przekaz z 1274 r. z okazji określania granicy pobliskiego Goszczyna. Przekaz ów głosi: "Między naszymi odargowskimi i karwieńskimi błotami", z czego można domyślać się, że istniała już osada. Legenda głosi, iż w 1462 roku nieopodal osady rozegrała się wygrana przez Polaków (pod dowództwem Piotra Dunina) potyczka z przypadkowo napotkanym oddziałem krzyżackim. Po walce rycerze schronili się w osadzie, noszącej wtedy nazwę Karven. Zapis z 1570 r. nazywa wieś dzisiejszym mianem, ale pojawiają się też miana Karwień, Karwiany i Karwa.

Plik: Karwia_03mW 1599 starosta pucki Jan Wejher sprowadził do wsi Karwia osadników holenderskich, których zadaniem było stworzenie sieci melioracyjnej regulującej bagna otaczające miejscowość. Holendrzy, zobowiązani do płacenia podatków i obrony, w razie niebezpieczeństwa, starostwa puckiego, mieszkali w Karwi przez stulecia, zachowując odrębne wyznanie i język. Z tego powodu do dziś tereny te zwane są przez Kaszubów Holãdrami. Pozostałością po ich działalności jest niespotykany nigdzie w okolicy system zabudowy: dwurzędówka bagienna

Plik: Karwia_04mLustracja z 1626 r. mówi o gburach i rybakach płacących podatek od łąk oraz o zagrodniku i kowalu. We wsi mieszkało wówczas 11 rybaków. W 1678 r. było ich tylko 9, a wszystkich mieszkańców 39, sołtys zwał się Szapała. Rok wcześniej Karwia otrzymała od króla Sobieskiego przywilej regulujący m.in. sprawy podatków. Nie płacono podatków od połowów a jedynie od gruntów. Kościół parafialny znajdował się w Strzelnie, położonym w odległości 12 km. W 1772 r. mieszkało w Karwi 9 gburów i 3 chałupników. W lipcu następnego roku ogromna powódź zalała całą wieś, przynosząc dodatkowe zniszczenia. W roku 1849 Karwia liczyła już ok. 200 mieszkańców.

Plik: Karwia_05mW latach 30. XX wieku na zachód od wsi wybudowano kilometrową tamę typu holenderskiego – skutecznie zabezpieczyło to Karwię przed powodziami, umożliwiając rozwój miejscowości i jej przemianę z osady rybackiej w popularny kurort turystyczny.

Zapraszamy serdecznie do Karwi!

Zdjęcia z serwisu www.karwia.pl

Copyright 2010 Sunset.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone